1/2 >>

Hračky pre deti

13.5.2023 10:26

Hračky pre deti
Hračky pre deti 

Oplatí sa dodržiavať zásadu „menej je viac“ a kupovať menej vecí, ale kvalitných. Je lepšie chrániť svoje dieťa pred príliš veľkým množstvom podnetov.

V prvom rade – vyhýbajme sa hračkám z neoverených zdrojov, bez daných bezpečnostných noriem. Okrem problémov s nízkou kvalitou môžu byť takéto výrobky jednoducho nebezpečné! Nevieme, z akých materiálov boli vyrobené (môžu byť toxické!) a či z nich neodpadnú nejaké prvky, ktoré môžu dieťaťu ublížiť.

Musíme dbať na to, aby bola hračka prispôsobená štádiu vývoja. Veková kategória výrobku musí zohľadňovať bezpečnosť dieťaťa (napr. chrániť ho pred prehltnutím malých častí), ako aj vývojové štádium dieťaťa. Nezabudnite nepredbiehať etapy a dávajte svojmu batoľaťu hračky primerané jeho veku. Mal by rozvíjať zručnosti postupne. Staršiemu dieťaťu nemožno ponúknuť príliš jednoduché a predvídateľné hračky – jednoducho ho budú nudiť a rýchlo skončia v kúte.

Hračky s hlasným zvukom nebudú vhodnými výrobkami pre batoľatá – môžu prispieť k poškodeniu sluchu. Veľmi efektívne dokážu vyviesť z rovnováhy aj rodičov.

Nekupujte ani hračky-vychytávky, ktoré majú dieťa čo najdlhšie zabaviť a poskytnúť nám chvíľu pokoja. Žiaľ, pohodlie rodiča väčšinou nejde ruka v ruke so správnym vývojom dieťaťa. Najväčšou chybou je kupovanie tabletov a smartfónov pre deti. Často rodičia dávajú tieto zariadenia aj veľmi malým deťom „pre pokoj“. Treba mať na pamäti, že hlavnou potrebou dieťaťa je pohyb. Takto si batoľa precvičuje telo, rozvíja sa manuálne dotykom, zbieraním predmetov, skúmaním ich vlastností. Zažiť toto všetko ovplyvňuje aj intelektuálny rozvoj. Dieťa používajúce elektronické zariadenia má obmedzené možnosti rozširovania vedomostí a rozvoja motorických zručností. Používanie týchto pomôcok môže viesť aj k izolácii dieťaťa,

Na túto tému sa už urobilo veľa výskumov.

Na čo si dať pozor pri kúpe hračiek pre dieťa?

Už vieme, ktoré hračky nevyberať. Poďme si teda zhrnúť, čo by ste pred kúpou mali zvážiť.

  • Stavte na istotu. Venujte pozornosť výrobcovi, certifikátom, materiálom, z ktorých bol výrobok vyrobený. Nesmie mať ostré hrany, vyčnievajúce prvky alebo malé časti, ktoré by sa mohli oddeliť.
  • Dajte svojmu dieťaťu hračky, ktoré sú primerané jeho veku a vývojovému štádiu. Hračký na zavesenie 
  • Nesledujte módu. Platí to najmä o filmových hrdinoch či doplnkoch z takýchto kolekcií. Móda sa rýchlo mení a kým sa nenazdáme, dieťa si vyberie inú postavičku z rozprávky. Oplatí sa staviť na univerzálne hračky.
  • Vyberte si hračky, ktoré sa ľahko čistia.

 

Bezpečnostné certifikáty

Aké certifikácie by ste mali venovať pozornosť pred nákupom hračiek? Hľadajte certifikáty ako:

  • CE (to znamená, že výrobok spĺňa požiadavky Európskej únie z hľadiska bezpečnosti, zdravia a ochrany životného prostredia),
  • Certifikát „Bezpečné pre deti“ (znamená, že hračka neobsahuje škodlivé látky, je vydaná Výskumným ústavom textilným v Lodži),
  • certifikát Inštitútu matky a dieťaťa alebo Národného ústavu hygieny (znamenajú, že výrobok spĺňa poľské bezpečnostné normy),
  • TÜV Rheinland (certifikát udelený nezávislými laboratóriami, potvrdzuje, že výrobok spĺňa európske normy),
  • DEKRA, GS, Spiel gut (znamená výrobok v súlade s európskymi normami, certifikáty udelené nemeckými inštitúciami),
  • PN (výrobok v súlade s poľskými normami, plná záruka bezpečnosti používania).

 

Hračky primerané veku 

Už vieme, aké dôležité je dať dieťaťu hračky prispôsobené jeho veku. Teraz sa pozrime na konkrétne hračky, ktoré sú vhodné pre jednotlivé fázy vývoja dieťaťa.

 

Prvá hračka

0-3 mesiace

Aké hračky sú najlepšie pre novorodenca? Aké jednoduché! V ideálnom prípade by mali mať jednoduché tvary a hladké povrchy. Dôležité sú aj farby – pre bábätká budú vhodné kontrastné farby, napríklad čierna a biela. Zraková ostrosť u takýchto malých detí je veľmi slabá.

Bábätká do 3 mesiacov sa ešte nevedia hrať s hračkami ani chytať predmety. Je dôležité, aby rodičia batoľaťu nepodávali hračky, ktoré mu poskytnú prebytok podnetov. V tomto veku môžete zrak bábätka len stimulovať, nekupujte hračky, ktoré hrajú, vŕzgajú a trúbia. Je lepšie, aby sa k dieťaťu dostali prirodzené zvuky z okolia.

Mali by sme pamätať na dôležité pravidlo: v prípade novorodencov možno stimulovať súčasne len jeden zmysel, maximálne dva. Farebné a hracie výrobky uvádzajú bábätko do stavu zbytočného rozrušenia, ktoré sa môže prejaviť podráždenosťou a plačlivosťou.

Jedným z najlepších, jednoduchých a lacných riešení je... obyčajný balón. Naplnená héliom, priviazaná k postieľke a jemne pohyblivá bude milou atrakciou pre detské očká.

Poslúžia aj obľúbené mobily pripevnené na kočík alebo postieľku. Vyberajme však také, ktoré sa pohybujú jemne a nevydávajú hlasné zvuky.

Bábätko si zamiluje plyšové hračky v kontrastných farbách, čiernobiele kartičky s jednoduchou grafikou, hrkálky či šuštiace maskoty. Keď mu začnú rásť zúbky – budú sa hodiť hryzátka.

Aké hračky pre bábätko?

3-6 mesiacov

Keď má dieťa 3-6 mesiacov, bude sa snažiť dať do úst všetko – najprv päste, potom každý predmet, s ktorým sa stretne. Preto je najlepšie dať mu vtedy hryzátka.

Okolo štyroch mesiacov dieťatko začína uchopovať rôzne predmety. Túto zručnosť sa oplatí podporiť vhodnými výrobkami, napríklad senzorickými hračkami, ktoré stimulujú hmat (s rôznou textúrou, so šuštiacimi časťami) alebo loptičkami – dieťa sa naučí predmet otvárať a zvierať.

6-9 mesiacov

Polročné dieťa sa začína čoraz viac zaujímať o svoje okolie a všetko, čo sa okolo neho deje. V tomto veku dobre fungujú všetky hrkálky a všetky druhy nástrojov. Tu odporúčame starostlivý výber, no na trhu je veľa hračiek, ktoré vydávajú pekné a jemné zvuky.

Batoľa v tomto štádiu vývoja by malo tráviť čo najviac času na rovnom povrchu, najlepšie na podlahe. Vďaka tomu precvičuje svaly prirodzeným spôsobom. Tu budú nápomocné edukačné a senzorické podložky, ktoré dieťaťu doprajú veľa zábavy a zároveň podporia jeho rozvoj. Viac o karimatkách napíšeme neskôr v článku.

9-12 mesiacov

V tomto veku môžete dieťa povzbudiť, aby sa plazilo. Dobre tu poslúžia napríklad drevené autá. Dieťa rýchlo získava motorické zručnosti. Začína sa ťahať hore, liezť, až sa napokon stále istejšie postaví a urobí prvý krok.

Keď už batoľa chodí samo, môžete mu zaobstarať napríklad odtláčacie autíčko alebo bicykel s funkciou odtláčania . Je tu jedna podmienka – dieťa už musí chodiť samo, a nie sa len naučiť robiť prvé kroky. Tlačidlo musí byť dobre zaťažené a klásť mierny odpor.

Ročné deti zaujímajú bloky, vysúvacie hračky či triedičky (ide o pretláčanie tvarov cez príslušné otvory). Takéto hry učia logické myslenie, rozlišovanie a priraďovanie tvarov, koordináciu rúk a očí, koncentráciu a vnímavosť.

 

 

Aké vzdelávacie hračky pre ročné dieťa?

V tomto veku budú fungovať hádanky, pyramídy, bloky. Učia motorickú koordináciu a priestorové myslenie. Stimulujú tiež kreativitu dieťaťa. Najmä tzv triedičky sú univerzálnym darčekom a musia mať každé bábätko!

Užitočné budú aj knihy, najmä tie, ktoré podporujú rozvoj reči. Zaujímavým spestrením budú aj CD s pesničkami, ktoré dieťa pekne zoznámia s učením sa jazykov.

Aké vzdelávacie hračky pre dvojročné dieťa?

Drevené A Edukačné Hračky. Vo veku 2 rokov sa dieťa intenzívne fyzicky a intelektuálne rozvíja. Vie behať, skákať, liezť. Okrem zdokonaľovania hrubej motoriky rozvíja aj jemnú motoriku – učí sa napríklad držať kresliace potreby. Skvelým návrhom pre dvojročné dieťa budú preto pastelky a fixy, ale aj všetky arkádové hračky, napríklad drevená udica a rybičky, puzzle, kocky, výtvarné sady.

 

Aké hračky pre staršie dieťa - 3-5 rokov?

V tomto veku môžete dať svojmu dieťaťu o niečo pokročilejšie kocky, autá, drevené koľajnice a koľaje. Skvelým nápadom sú stavebnice, z ktorých si dieťa môže vykúzliť, čo len chce. Stimulujú kreativitu a precvičujú ručičky. Play cesto funguje rovnako, dáva neobmedzené možnosti zábavy. Oplatí sa odporučiť aj písacie potreby, napríklad vystrihovačky, omaľovánky.

Všetky hlavolamy, skladačky a spoločenské hry s vyššou pokročilosťou budú predškoláka zaujímať neustále. Dobrým nápadom na darček pre dieťa vo veku 3-5 rokov budú aj hračkárske dielne, kuchynky, lekárničky, funkčné vozidlá.

Nezabudnime na bicykle! Dieťa v tomto veku má veľkú potrebu pohybu a nie je nič lepšie ako outdoorová aktivita!  Neskôr sa naučiť jazdiť na klasickom bicykli už nebude problém.

Ak chcú mať rodičia multifunkčné vozidlo, ktoré bude dobre fungovať v mnohých fázach vývoja, stojí za to porozmýšľať nad trojkolkami pre deti vo veku od 9 mesiacov do 5 rokov. Ide o moderné produkty, ktoré spájajú funkcie kočíka, bicykla, ktorý rodič tlačí, a samostatného vozidla.  Budú teda skvelým darčekom na rôzne príležitosti, keď chcete svojmu batoľaťu darovať niečo univerzálne.

Aké hračky pre chlapca?

Časy, keď chlapcom ponúkali len autá, vláčiky či stavebnice pre domácich majstrov, sú preč. Samozrejme, učenie sa o rôznych sociálnych rolách je dôležitou súčasťou rozvoja a vzdelávania, ale je mimoriadne dôležité nevnucovať deťom konkrétne roly. Ak sa chlapec rád hrá s bábikami, nie je na tom nič zvláštne. Toto správanie mu pomôže rozvíjať empatiu k iným deťom alebo ochranárstvo voči mladším súrodencom. Pripraví ho aj na kontakt s dieťaťom v budúcnosti, naučí ho starostlivosti, tak potrebnej v úlohe otca.

Existuje mnoho skvelých, univerzálnych hračiek pre chlapcov a dievčatá, napríklad miniobchody, súpravy pre lekárov, stavebnice, čistiace súpravy, súpravy pre malých záhradníkov, súpravy pre vedcov atď. Dá sa donekonečna vymieňať.

Aké hračky pre dievča?

V prípade dievčat sa zamerajme aj na hračky, ktoré dieťaťu nevnucujú konkrétne sociálne roly. Dievčatá sa nemusia hrať len s bábikami alebo kuchynskými súpravami, pokiaľ to naozaj nechcú. Je nesmierne dôležité rozvíjať v nich technické zručnosti, ukázať, že v budúcnosti si môžu vybrať povolanie, aké chcú.

V súčasnosti mnohé technické univerzity uskutočňujú kampane, ktoré podnecujú mladé ženy, aby si zvolili prírodovedné vzdelanie. Ktovie, ak by sme dievčatá od malička povzbudzovali k rozvoju aktivít (v rovnakej miere ako chlapcov), potom by takéto akcie neboli potrebné? Stojí za to zvážiť tieto problémy.

Keď už sme pri bábikách, dajme si pozor na to, s akými bábikami sa hrajú naše deti. Sú odrazom ľudských postáv. Týmto spôsobom sa konsolidujú určité modely vzhľadu žien. Vyberajme bábiky s reálnym vzhľadom, normálnymi telesnými proporciami. Neprirodzená postava sa môže stať podvedomým vzorom dokonalého vzhľadu a zdrojom komplexov u dospievajúcich dievčat. Rodičia predsa chcú, aby ich deti boli šťastné, sebavedomé a akceptovali sa také, aké sú. V súčasnosti je výber bábik obrovský a určite si každý rodič nájde tú pravú bábiku pre svoju dcérku.

Pre chlapcov aj dievčatá odporúčame hračkárske dielne, stavebnice, autá, plyšové zvieratká, puzzle, rôzne stavebnice a kreatívne sady a hlavne spoločenské hry. Môžu byť vzdelávacie alebo arkádové - najdôležitejšie je hrať sa s celou rodinou. Takéto spoločné aktivity úžasne budujú puto dieťaťa s rodičmi či súrodencami, učia nové veci a sú skvelým spôsobom, ako tráviť čas mimo televízie, počítačov, telefónov.

Detské hračky sú témou rieky. V dnešnej dobe máme veľa možností. Pamätajte však, že žiadna hračka nenahradí kontakt dieťaťa s rodičom. Okolo mamy a otca sa točí celý svet batoľaťa a nie je veľmi dôležité, s čím sa hráme. Je dôležité, aby sme to robili spolu.

 

 


Fotogaléria


Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

 1/2 >>

Dostupnosť
Cena s DPH
 
Vynulovať filter
XOtváracie hodiny
Ohľadne otváracích hodín sa informujte u nás telefonicky. Po telefonickej dohode je možné si dohodnúť presný termín.
Kontakty
Tomáš Haľama,
Mierová 1090/24,
06401 Stará Ľubovňa

© Všetky práva vyhradené - www.kupis.sk
Tvorba web stránok

Všetky práva vyhradené - www.kupis.sk
Tvorba web stránok od GRANDIOSOFT
Nastavenie súborov cookies
Na fungovanie našej webovej stránky používame nevyhnutné cookies (essential cookies) umožňujúce realizovať základné funkcionality webovej stránky. Tieto cookies môžete zakázať zmenou nastavení Vášho internetového prehliadača, čo však môže ovplyvniť fungovanie webovej stránky. Radi by sme tiež využívali dobrovoľné cookies (non-essential), ktoré nám pomôžu zlepšiť fungovanie našej webovej stránky. Pre ich povolenie, prosím, odkliknite súhlas.
Ochrana osobných údajov  |  Informácie o cookies
Súhlasím Prispôsobiť Odmietnuť
Naspäť
Podrobné nastavenie cookies
Súbory cookie používame na zabezpečenie základných funkcií stránky a na zlepšenie vášho používateľského zážitku. Svoj súhlas pre každú kategóriu môžete kedykoľvek zmeniť.
Nevyhnutné cookies
 
Technické súbory cookies sú nevyhnutné pre správne fungovanie našej webovej stránky. Tieto sa využívajú najmä na uchovávanie Vašich produktov v košíku, zobrazovanie obľúbených výrobkov, nastavenie Vašich preferencií a nákupného procesu. Pre využívanie technických cookies nepožadujeme Váš súhlas, ale spracúvame ich na základe nášho oprávneného záujmu. Váš prehliadač môžete nastaviť tak, aby blokoval alebo Vás upozorňoval na takéto súbory. V takom prípade však nemusia niektoré časti našej webovej stránky správne fungovať.
Analytické cookies
 
Analytické cookies nám umožňujú meranie výkonu a počet návštev našej webovej stránky.
Marketingové cookies
 
Marketingové cookies sú využívané reklamnými a sociálnymi sieťami na prispôsobenie zobrazovaných reklám tak, aby pre vás boli čo najzaujímavejšie.
Povoliť všetky Povoliť zvolené Odmietnuť
Uložiť Odmietnuť